בדידים – הפודקאסט

דודי לוי –  גיבור גיטרה – הפודקאסט עם ארז לב ארי

ארז לב ארי גיבור גיטרה בשיחה לא צפויה על יצירה, החיים לצד ועם הגיטרה, הנגינה וכל מה שבאמצע. בעקבות המיני אלבום של דודי לוי – בדידים.

דודי לוי – גיבור גיטרה – הפודקאסט עם שלומי ברכה

שלומי ברכה גיבור גיטרה בשיחה מרתקת עם דודי על החיים עם הגיטרה, יצירה, להקות וכל מה שבינהם. בעקבות המיני האלבום – בדידים.

 

דודי לוי – הפודקאסט – עם חנה גולדברג

בבריאה של השיר "מישהו גדול" היו שותפים חנה גולדברג, שי גבסו ועבדכם הנאמן. חנה נטעה את הזרע אני הלחנתי ושי גרם לו להוולד במעמד שהוא נולד.
מי זה מישהו גדול עבור חנה גולדברג? ומה הוביל לכתיבת השיר?

איך בכלל מתחילים לכתוב שירים? ואיך זה קרה לה? איך מתפתחת תשוקה למילים? כמה חשוב לאהוב את הקהל? ומה אנחנו בכלל עושים כאן?

דודי לוי – הפודקאסט – עם שי גבסו

בבריאה של השיר "מישהו גדול" היו שותפים חנה גולדברג, שי גבסו ועבדכם הנאמן. חנה נטעה את הזרע אני הלחנתי ושי גרם לו להוולד במעמד שהוא נולד.

שי גבסו ידע לזהות את השיר אולי טוב משנינו . שי התפרסם בגיל מאוד צעיר ולדבר הזה יש משמעות גדולה על חיים של אדם, וראיתי לא מעט קורבנות להצלחה מוקדמת – כאחד שחווה משהו דומה בנוער שוליים.

גם אז – כשעבדנו על הביצוע של השיר לקראת התחרות שבה הוא זכה במקום הראשון – כמו גם היום אני יכול לראות חלק ממני אצלו.

לאיתמר אליה היתה מחברת שבה הוא היה כותב מילים. גם אחותו הקטנה איה התאהבה במילה ואפילו היתה נכנסת ומציצה לו במחברת ללא ידיעתו. בלילות לפני שנרדמה היא לפעמים פחדה שמשהו יקרה לאיתמר, כי הרי אנחנו חיים במדינה כזאת ואיתמר היה חיל ביחידה מובחרת , בשייטת. כל ילד יודע את זה.

כשהיא היתה בערך בת 13 איתמר נשלח ביחד עם עוד 15 לוחמי שייטת להניח מטעני חבלה בלבנון.לוחמי השייטת נתקלו במערב ו-11 מהם נהרגו. איתמר היה בין הנעדרים, הוא נחשב לנעדר במשך כ 9 חודשים בגלל שלא כל חלקי הגופה אותרו.

ב-2003 במסגרת פרוייקט ״עוד מעט נהפוך לשיר״ של גלי צהל בחרתי להלחין ולבצע טקסט מהמחברת של איתמר. נסעתי גם לפגוש את המשפחה בבית בערד. איה היתה אז כבר בת 19 ושירתה באותה יחידה שבה איתמר שירת שנים לפני, בשייטת.

זה היה אחרי שהלחנתי את השיר וערב לפני שהופעתי איתו בעצרת בככר רבין. משהו מעוצמות הכאב של השכול במפגש חילחל אלי פנימה והרגשתי את קצה הקרחון של הכאב הבלתי נסבל בלאבד ילד. כשהגעתי הביתה לפני ההופעה בככר התפרקתי בבכי חסר שליטה.

עברו 18 שנה ואיה והזמנתי להפגש איתי ולדבר על המילים שאיתמר כתב ועל המילים שהיא כותבת מאז ועד היום. לאיה יש את היכולת לבטא במילים ובכנות מעוררת השתאות תהליכים נפשיים לא פשוטים שעברו עליה ועל הקרובים אליה כחלק ממשפחת השכול. מה הזוית שלה בתוך הטרגדיה הלאומית שלנו ולאיפה זה לקח אותה בחיים, ומה זה להיות חלק ממשפחה הזאת.

עבורי זה אולי הפודקאסט המרגש ביותר ב״בדידים״. דווקא בגלל שהוא לא ממש מתעסק במוזיקה אלא בחומרים שעושים מוזיקה החיים עצמם.זהו פודקסקט על דברים איומים שלפעמים קורים,
ואין לנו שום בררה אלא לצמוח מתוכם שוב.

זהו פודקסט על אובדן וצמיחה. ֿעל כאב שמתפזר עם הזמן, ועל מה שנשאר בסוף היום. בסוף היום נשאר השיר. רקוויאם למוכרת הפרחים

דודי לוי – אל תדליקו לי נר – הפודקאסט – עם עובד אפרת ודני דותן

דני דותן ועובד אפרת הם שני האחרונים על הכדור שלנו מלהקת הקליק המיתולוגית. היו חברים בה גם ז'אן ז'אק גולדברג ז״ל ואלי אברמוב ז״ל – שניהם מוזיקאים משפיעים ואהובים.

מתישהו בשנות העשרה שלי, אחרי שקצת עייפנו מתיסלם וגם בנזין כבר היו כבר כמה חודשים בשטח – הופיעה להקה חדשה בארץ.עוף ססגוני ומוזר. לחברים בה היה לק שחור על הציפורניים ואיפור לבן על הפנים, המתופף היה מגלגל את העיניים בזמן הנגינה והזמר שר עם קול מתפנק על גלמים ועל תינוקות שלא מוכנים להגמל ולהתחיל לחיות בעולם האכזר.

לא הרבה שנים אחרי הוקמה ״אור כשדים ״ בה היו חברים גם עובד אפרת וזאן זאק גולדברג ז״ל. זאת היתה התרגשות גדולה להיות באותה להקה עם ז'ק ועובד. גם זכיתי אחר כך להחליף את אלי אברמוב באיחוד של הקליק בקולנוע אלנבי, ומאז נפגשתי עם חברי הקליק במגוון של עשייה משובחת.

במיני אלבום החדש הבדידים יש ביצוע לאחת הבלדות הבודדות של הקליק ואחד מהשירים היפים שלהם – ״אל תדליקו לי נר״. הקלטתי את הביצוע הזה ביחד עם עובד אפרת באולפני ק׳יצה בתל אביב. אורי ברק האהוב הקליט.

זה היה מתישהו בתחילת העשור הקודם ודי שכחתי מזה. לפני כמה חודשים חיפשתי משהו בכוננים ישנים ונתקלתי בהקלטות. הקשבתי, התאהבתי שוב וסיימתי את השיר.

אז איך זה שבחור מירושלים ממציא את ההוויה התל אביבית מחדש? איך נכתבו השירים בקליק? על מה מדבר ״לא צריך שתדליקו לי נר״? איזה חוקים היו בלהקת הקליק? מה התפקיד של אומנים באופן כללי על הכדור שלנו? מהי מוזיקה מה היא יצירה ומה אנחנו משאירים אחרינו? שיחת עומק שלי עם שני רבעים של להקת הקליק. עובד ודני.

 

דודי לוי – גיבור גיטרה – הפודקאסט – עם אבי סינגולדה

את סינגולדה פגשתי כנער במתנ"ס נאות רחל בחולון, הוא לימד שם גיטרה ואנחנו הגענו כלהקה שלא יודעת לנגן שיעזור לנו לנגן. נפגשנו איתו כמה פעמים ולמדנו כמה דברים. הוא רק השתחרר מהצבא ואנחנו היינו בסוף יסודי. שנים אחר כך הוא הפך להיות הגיטריסט הכי מוקלט בישראל ואנחנו הפכנו להיות נוער שוליים.

ומשם כמובן נפגשנו אין ספור פעמים.סינגולדה הוא אדם מרתק,הוא יודע לנגן הכל ועושה את זה מהר עד כדאי גיחוך. הוא תזזתי ונמרץ, יש לו את היכולת להתאמן שעות ביום.הוא פריק של ציוד ויש לו סט של ציוד מלא לכל הופעה ועוד אחד נוסף להקלטות – כך שיש לו המון המון גיטרות.בשנים האחרונות הוא הפך לאומן בפני עצמו שמוביל מופע מצליח, והוא גדל בעיירה בדרום ויש לזה הרבה משמעות מבחינתנו.

אז איך מוצאים פתיחה לשיר? איך זה לעבוד שנים עם שלומי ארצי ולנגן ביותר מחצי מהשירים במוזיקה הישראלית? מה מעניק לו סיפוק כגיטריסט מבצע? מה ממלא אותו אחרי כל כך הרבה שירים והופעות עם כל כך הרבה אומנים? אבי סינגולדה – שיחה לגיטרסטים!


חזרה לראש העמוד >>